neděle 26. října 2008

Velký třesk

V minulém příspěvku jsem se pokusil velice stručně naznačit problémy, které před člověkem stojí, pokud zastává názor, že život na Zemi vznikl spontánně. Podle mě jsou to problémy nepřekonatelné. Pokud chce někdo vynechat ze stvoření Boha, pak vznik života není jediná překážka, která ho čeká. Ještě před tím musí vyřešit otázku existence vesmíru.

Dnes je prokázáno, že vesmír se neustále zvětšuje, rozpíná. Vědce to vede k jedinému závěru - dávno v minulosti musel být náš vesmír vměstnán do nekonečně malého bodu, který byl jeho počátkem. Co když ale vesmír nezvnikl v tomto počátečním bodě, ale řekněme, že byl někým stvořen někde uprostřed? Představte si, že přijdete k vařiči, na kterém stojí hrnec s vodou. Pozorujete, jak se voda během vaší přítomnosti ohřívá ze 70°C na 100°C. Povede vás to nutně k závěru, že proces ohřívání musel začít na 0°C? Jednou možností je, že někdo nalil do hrnce vodu už o teplotě 40°C. V tomto případě by nemělo vůbec smysl přemýšlet o vodě s 0°C nebo o nějakém počátečním "pidibodu" v případě vzniku vesmíru. Vědci ovšem předem zavrhli možnost nadpřirozeného zásahu při stvoření vesmíru.

Zpátky k tomu malému bodu. Přestavte si, že není nic kromě této drobné tečky. Neexistoval prostor ani čas ani fyzikální síly a zákony. Pak z nějaké příčiny došlo k "explozi" (Velký třesk), po které v nekonečně krátkém čase došlo ke vzniku všeho důležitého pro existenci našeho světa. Tato teorie je všeobecně přijímána jako fakt i přesto, že má ve vědeckém světě mnoho otazníků. Například se celkem pochopitelně předpokládá, že se rozpínání vesmíru bude zpomalovat. Opak je však pravdou, rozpínání se zrychluje. Teorií to ovšem nijak neotřese, kompetentní lidé ji jen poupraví. Podobně se předpokládá, že i ostatní problémy, na které teorie zatím naráží, ji jen "vyladí". To bude trvat až do té doby, než přijdou takové překážky, že se stane neudržitelnou a bude ji třeba nahradit teorií novou.

Teorii Velkého třesku nelze dokázat. Stejně nemůžeme dokázat ani stvoření světa inteligentní bytostí. Nemůžeme pozorovat nebo zopakovat proces vzniku světa, ať už byl jakýkoliv. Můžeme pouze za pomoci podpůrných důkazů a lidského rozumu usuzovat na nejlepší vysvětlení. Existuje několik jevů, které Velký třesk podporují, zároveň ale také existuje mnoho obtíží. Vědci nemohou, a snad ani nechtějí, ani jen připustit možnost nadpřirozené inteligence. Proto musí hledat v komplikovaných teoriích. Čím složitější se tyto teorie stávají, tím více mě ujišťují o rozumnosti věřit v jednoduché a logické vysvětlení stvoření vesmíru Bohem. Veškeré matematické a fyzikální modely vzniku světa se mi jeví být pouhou zoufalou snahou uniknout zjevnému, leč nepřijatelnému závěru. To, že se ve vědeckých kruzích mluví o něčem, čemu rozumí jen hrstka vyvolených, by nás nemělo vést k slepé důvěře. Za použití obyčejného selského rozumu se mi zdá teorie vzniku veškeré vesmírné hmoty, prostoru, času, fyzikálních sil a zákonů z bodu, který má svou nepatrností hodně daleko do velikosti špendlíkové hlavičky, naprosto absurdní!

Žádné komentáře: